استاندارد و کیفیت برای ما یک ضرورت است/ استاندارد راهی برای مقابله با رانت و قانون گریزی در حوزه علم، صنعت و اقتصاد

رئیس سازمان ملی استاندارد: رعایت استاندارد به افزایش تولید و اشتغال می انجامد
مهر ۲۵, ۱۳۹۶
مراسم روز ملی کیفیت ۳۰ آّبان برگزار می شود
آبان ۱۴, ۱۳۹۶
نمایش همه

استاندارد و کیفیت برای ما یک ضرورت است/ استاندارد راهی برای مقابله با رانت و قانون گریزی در حوزه علم، صنعت و اقتصاد

معاون اول رییس جمهوری، استاندارد و انتخاب زبان کیفیت را یک ضرورت برای ما و جهان دانست و افزود: حتی اگر بخواهیم برای نیاز جدی کشور، برای مقابله با رانت و قانون گریزی در حوزه علم، صنعت، اقتصاد و غیره تلاش کنیم باید به مبانی کاربرد استاندارد توجه کنیم.

اسحاق جهانگیری در آیین روز جهانی استاندارد، گفت: وقتی گفته می شود استانداردسازی از ارکان پیشرفت کشور است، حرف درستی است. این حق مردم که بدانند چه استاندارد و کیفیتی بر خدمت و کالایی که استفاده می کنند، حاکم است.

جهانگیری اظهار کرد: استاندارد و کیفیت در حوزه های اقتصاد، علم، فرهنگ و حتی سیاست کشور نیز تعیین کننده است و باید با برنامه ریزی و جدیت کار کنیم.

معاون اول رییس جمهوری، توسعه را به معنای ارتقای کیفیت زندگی آحاد ملت دانست و افزود: اگر بهره وری در تصمیم گیری سازمان ها و بخش های مختلف اعم از صنعت، کشاورزی، پژوهش، آموزش و پرورش بالا برود به استاندارد بالا می رسیم.

وی گفت: استاندارد باید بر همه عرصه ها از جمله سیاسی، اقتصادی و حاکمیتی تسری پیدا کند و مردم بدانند خروجی فعالیت ما در بهبود زندگی آنها تعیین کننده است.

جهانگیری همچنین خواستار استانداردسازی جلسات و نشست ها شد و گفت: نباید تنها به ارائه برخی آمار مانند برگزاری جلسات بسنده کنیم بلکه نتایج جلسات و اینکه از جلسات چه خارج می شود، کیفیت تصمیم گیری ها را تعیین می کند.

معاون اول رییس جمهوری، گفت: باید به کمک استاندارد به سمت جهانی شدن حرکت کنیم و با تولید کالاهای باکیفیت در بازارهای بین المللی حضور یابیم.

وی افزود: رمز بقای بنگاه های تولیدی و صنعتی در بازارهای جهانی نیازمند بازنگری در قیمت و کیفیت محصولات است و برای حضور مستمر در بازارهای داخلی نیز نیازمند توجه به کیفیت هستیم و بدون توجه به شاخص های رقابتی امکان حضور پایدار در بازارها وجود ندارد.

 

اداره کشور بدون ارز نفتی در سال های آینده!

جهانگیری با اشاره به صادرات غیر نفتی کشور،گفت: کشور ما سالانه حدود ۵۰ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی دارد و این یعنی، کشور در بازارهای رقابتی حضور دارد و اگر فضا بهتر شود در سال های آینده می توانیم کشور را از نظر ارزی بدون وابستگی به نفت اداره کنیم.

وی با تاکید بر قرارگرفتن اقتصاد کشور در مسیر درست، تصریح کرد: شوربختانه، ارزیابی قرارگرفتن اقتصاد در مسیر صحیح در فضای رسانه ای اینگونه است که با دیدن چند بنگاه ناکارآمد می گویند اقتصاد خوب نیست! ما در کشور ده ها هزار بنگاه داریم مگر با بد شدن وضع چند بنگاه می توان گفت وضع اقتصاد خراب و بحرانی است؟!

جهانگیری ادامه داد: در دنیا سالانه چند صد بنگاه متوقف و از رده خارج می شوند، آیا وضع اقتصادی آنها بحرانی است؟

وی سیاست های اقتصاد مقاومتی را در حال اثرگذاری اعلام و اظهار کرد: ما به اقتصاد مقاومتی اعتقاد و باور داریم و همواره به این سمت حرکت کرده ایم تا جایی که امروز می توانیم بگوییم اقتصاد در مسیر درستی است.

معاون اول رییس جمهوری، ثیات اقتصادی را مهم ترین دستاورد کشور برشمرد و گفت: از سال ۹۲ اعلام کردیم اقتصاد باید برای فعالان اقتصادی قابل پیش بینی باشد و بداند حرکت ارز، تورم و نرخ سود تسهیلات به چه سمتی است و اینها برای حیات هر بنگاه اقتصادی تعیین کننده است.

وی افزود: امروز ثبات خوبی در شاخص های اقتصادی وجود دارد و تعامل خوبی با محیط های اقتصادی دنیا در حال انجام است.