رئیس کمیته خارجی مجلس شورای اسلامی بر افزایش کیفیت تولیدات با هدف صادرات تأکید کرد
آبان ۲۳, ۱۳۹۵
مدیریت کیفیت با محیط زیست عجین شده است
آبان ۲۳, ۱۳۹۵
نمایش همه

باید قوانین موازی در راستای بهبود کیفیت رفع شود

نیره پیروزبخت در مراسم روز ملی کیفیت با بیان اینکه بحث استاندارد و کیفیت متفاوت است افزود: به این خاطر است که دو مناسبت روز جهانی استاندارد و روز ملی کیفیت وجود دارد و ما باید برای هر دوی این مفاهیم برنامه ریزی‌های خاص خودش را داشته باشیم و با مولفه های مربوط به این دو حوزه هماهنگی‌های لازم را انجام دهیم.
وی با اشاره به برگزاری دوازدهمین مراسم جایزه ملی کیفیت گفت: در این مراسم سازمان‌ها ، دستگاه‌ها و بنیادها مورد بررسی قرار گرفتند و طبق مدل INQA ارزیابی شدند.
رئیس سازمان ملی استاندارد ایران در خصوص مدل‌های موجود برای بررسی کیفیت اظهار کرد: پیش از این مدل EFQM در عرصه بین‌المللی مطرح بود. اما کشورهایی که این مدل را مدنظر داشتند از سطوح ابتدایی گذشته بودند. بنابراین ما با توجه به اهمیت کیفیت محصول در کشور به طراحی مدل جدیدی پرداختیم که در چند سال اخیر از این مدل پیروی می‌شود.
پیروز بخت نقش استاندارد را بررسی ویژگی محصول در مرحله اول دانست و بیان کرد: در حال حاضر مفهوم کیفیت در کشور ما گمشده است. اما ما باید با توجه به سیاست‌های برنامه ششم که رهبر معظم انقلاب هم در قالب تنظیم و تدوین نظام استاندارد سازی و مدیریت کیفیت به آن پرداخته‌اند با بررسی همه جانبه به آن توجه ویژه داشته باشیم .
وی با بیان اینکه کیفیت تنها وظیفه یک سازمان‌ نیست ، ادامه داد: کیفیت باید توسط همه سازمان‌های درگیر رعایت شود.
پیروز بخت با تاکید بر بحث حقوق مصرف کننده اظهار کرد: وقتی ما با زنجیره تامین روبرو هسیم و کالا و خدمات به مردم عرضه می‌شود باید رضایت‌مندی کامل آن‌ها را در پی داشته باشد .
ئیس سازمان ملی استاندارد ایران ابه قوانین موازی و متداخل در مفهوم کیفیت اشاره کرد و گفت:‌ باید توجه خود را به کیفیت بیش از پیش نشان دهیم.
پیروز بخت با اشاره به سند راهبردی اظهار کرد: ما به عنوان پیشنهاد سند راهبردی ملی کیفیت را ارائه داده‌ایم و یکی از اهدافی که می‌خواهیم دنبال کنیم همین موضوع است تا شاهد موازی کاری و غفلت از محصول نباشیم.
وی در ادامه به مزایای سند راهبردی ملی کیفیت اشاره و بیان کرد: ایجاد فضای رقابتی بین سازمان‌ها و تشویق سازمان‌ها برای عملیات خود ارزیابی، شناخت نقاط ضعف و قوت،‌زمینه‌های بهبودپذیری، ایجاد زمینه های لازم برای کسب تجربه،‌ افزایش میزان رضایت مردم و اعتماد آن‌ها به عملکرد سازمان‌ها ، بهبود مستمر کیفیت و کم شدن هزینه‌های اجرای طرح‌ها از مزایای این راهکار است.
وی افزود: همچنین تدوین راهبردها، مدیریت پروژه، مدیریت زنجیره تامین سازوکارهای طراحی و تشویق سازمان های متقاضی بهره گیر از آخرین شیوه‌های مدیریت، خروج از رکود و وادار کردن مدیران سازمان به تحرک و تلاش و تعالی و بهبود اخلاقیات کارکنان از مزایای طرح های موجود است.
رئیس سازمان ملی استاندارد ایران خاطر نشان کرد: در برنامه ششم توسعه راه برای ما شناخته شده است وامیدوارم که سازمان ملی استاندارد ایران و سایر سازمان‌ها بتوانند تا پایان این برنامه بخشی از نیازها و مطالبات مردم را به نحو مطلوبی پاسخگو باشند.

img_7917

img_7869

img_7853

img_7724

img_7372

img_7410

img_7500

نیره پیروزبخت

نیره پیروزبخت