تمرکز اصلی روز ملی کیفیت بر صنعت ساختمان سازی باشد

تندیس فروشی کیفیت
آبان ۳۰, ۱۳۹۶
مراسم بزرگداشت روز ملی کیفیت و اختتامیه چهاردهمین دوره جایزه ملی کیفیت ایران برگزارشد.(گزارش تصویری)
آبان ۳۰, ۱۳۹۶
نمایش همه

تمرکز اصلی روز ملی کیفیت بر صنعت ساختمان سازی باشد

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران گفت: امروز نقص های زیادی در مقوله کیفیت ساخت و سازهای کشور داریم که ضعف اصلی آن به آموزش های ارائه شده باز می گردد و باید جدی گرفته شوند.

«نیره پیروزبخت» در مراسم روز ملی کیفیت در محل مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما افزود: با اینکه در زمینه طراحی مهندسان خوبی با برخورداری از آموزش های مناسب آکادمیک داریم و استانداردها، آیین نامه ها و مقررات فنی خوبی هم پیش بینی شده است، اما همچنان در کیفیت ساخت و سازها با مشکلات عدیده ای مواجه ایم.
این مقام مسئول اظهار کردک: در ساختمان های قدیمی یا روستایی نقص در پایه ریزی اولیه است، اما امروز به سمت فناوری های نوین ساخت و ساز رفته ایم.
وی یادآور شد: در فرآیند ساخت عوامل متعددی از جمله سرمایه، مصالح ساختمانی، نیروی انسانی، ماشین آلات و شیوه های ساخت و تولید دخیل هستند که مهمترین آنها نیروی انسانی و برخورداری آنها از آموزش است.
پیروزبخت ادامه داد: مهندسان ما فقط از آموزش آکادمیک برخوردارند و کارگران بخش های مختلف ساختمانی از آموزش ها و گواهی نامه های مختلف برخوردار نیستند.
وی تصریح کرد: اگر در حوزه ساختمان و آموزش و پرورش توجه کافی به مقوله کیفیت داشته باشیم، جای امیدواری است که بسیاری از مشکلات برطرف شوند.
معاون رئیس جمهوری با تکذیب برخی ادعاها درباره بی کیفیت بودن مصالح ساختمانی، گفت: مصالح ساختمانی موجود در بازار از کیفیت لازم برخوردارند، اما همه مولفه های موثر در حوزه ساختمان بویژه منابع انسانی نیازمند ارتقای کیفیت هستند.
پیروزبخت با اشاره به آموزش به عنوان یک اصل بنیادین اجتماع، خاطرنشان کرد: امروز شاهد تغییرات گسترده ای در جهان هستیم که مستلزم کنار گذاشتن رویکردهای سنتی گذشته بویژه در مقوله استاندارد است.
وی اضافه کرد: در این پیوند باید به بسط و توسعه شناخت خود در حوزه های مختلف بپردازیم و نسبت به تغییر در آگاهی هایمان اهتمام داشته باشیم.
رئیس سازمان ملی استاندارد ایران با اشاره به ارزیابی کیفی واحدهای آموزشی در مراسم امسال روز ملی کیفیت و تجلیل از واحدهای برتر کشور، تصریح کرد: با حرکت جدیدی که در نظام آموزش و پرورش آغاز کرده ایم، بطور قطع و یقین تحولاتی بویژه در زمینه «آگاهانه تغییر دادن» را شاهد باشیم.
وی با تاکید مجدد بر لزوم استقرار کیفیت در نظام آموزشی، اظهار داشت: این نظام باید به سمت یک نظام یادگیرنده حرکت کند.
پیروزبخت همچنین با اشاره به پیگیری سازمان ملی استاندارد برای استقرار راهبرد ملی کیفیت و تعریف آن برای کالاها، خدمات و فرآیندهای مختلف، تصریح کرد: رویکرد جدید این سازمان بر صدور گواهی محصول برپایه استاندارد و کیفیت است؛ در این زمینه فقط به علامت استاندارد بسنده نکرده و به دنبال گواهی محصول و کیفیت هستیم.
وی گفت: امروز بسیاری محصولات و تولیدات شرکت های دانش بنیان نتوانسته اند، نشان استاندارد بگیرند که در این زمینه نیز پیگیر بوده و این شرکت ها را به همین صورت رها نخواهیم کرد.