استاندارد و کیفیت برای ما یک ضرورت است/ استاندارد راهی برای مقابله با رانت و قانون گریزی در حوزه علم، صنعت و اقتصاد
مهر ۲۵, ۱۳۹۶
بازنگری و اصلاح نظام نامه جایزه ارزیابی کیفیت
آبان ۲۹, ۱۳۹۶
نمایش همه

مراسم روز ملی کیفیت ۳۰ آّبان برگزار می شود

جهانبخش سنجابی شیرازی معاون سازمان ملی استاندارد ایران در نشست خبری گفت : متاسفانه ۹۵ درصد جوایز کیفیت کشور مورد تایید سازمان ملی استاندارد نیست و در حقیقت تندیس فروشی است.
سنجابی شیرازی با اشاره به در پیش بودن روز ملی کیفیت، افزود: هر سال جوایز و تندیس های متعددی در کشور در حوزه کیفیت کالاها و تولیدات ارائه می شود، اما مردم نباید فریب این تندیس ها را بخورند.
وی گفت : مطابق مصوبه ای که در یکصد و هفتمین اجلاس شورای عالی استاندارد در ۲۳ اسفند ۹۳ به تصویب رسیده، اعطای هرگونه جایزه در این زمینه ممنوع است، اما به دلیل ضعف قوانین و مقررات، همچنین لابی های شرکت ها، این مصوبه اجرایی نشده است و همچنان شاهد برگزاری مراسم هایی از این دست و اعطای تندیس ها و جوایز هستیم.
وی تصریح کرد: اکنون بجز جایزه تعالی و سرآمدی سازمان ملی بهره وری، جایزه ملی کیفیت، نشان روز ملی صادرات و واحدهای نمونه کشوری استاندارد ؛ هیچ جایزه و تقدیرنامه ای را سازمان ملی استاندارد به رسمیت نمی شناسد.
سنجابی بیان داشت: به دلیل اینکه استقرار کیفیت کاری سخت و دشوار بوده و کیفیت گریزی در جامعه وجود دارد، با کاهش نامزدها در نظام خوداظهاری کیفی مواجهیم و بسیاری از جوایز کشور که با عناوین مختلف کیفیت، سلامتی و …اعطا می شود در حقیقت تندیس فروشی است.
وی تاکید کرد: سازمان ملی استاندارد ایران، به موجب راهبرد ملی کیفیت، اولویت نخست را استقرار کیفیت در دولت و دستگاه های دولتی قرار داده است و سال های آینده جایزه ملی کیفیت را به صورت الزام برای دستگاه های دولتی ارائه کننده کالاها و خدمات در دستور کار قرار می دهد و دستگاه های برتر را معرفی خواهد کرد.
در تقویم رسمی کشور ۱۸ آبان به عنوان روز ملی کیفیت نامگذاری شده است.
سنجابی در ادامه خاطرنشان کرد:زیرساخت های توسعه در کشورهای توسعه یافته از سه پیشران اصلی استانداردسازی، مدیریت کیفیت و رقابت پذیری در تولید و توزیع تشکیل شده و جایزه ملی کیفیت در چارچوب پیشران دوم شکل گرفته است.
وی اظهار کرد : تدوین راهبرد ملی کیفیت، یکی از حلقه های مفقوده در استقرار نظام ملی کیفیت در کشورمان است و پس از تدوین این راهبرد ابزارهای مختلفی برای دستیابی به آن مورد نیاز است که یکی از آنها جایزه ملی کیفیت است.
سنجابی با بیان اینکه کیفیت در هر کشور یک موضوع بومی است، گفت : مدل بومی جایزه ملی کیفیت در ایران بر مبنای ایزو ۹۰۰۱ طراحی شده که در اساسنامه آن به جایزه های بخشی اشاره شده که از می توان به جایزه خودرو، جایزه غذا، جایزه حوزه ICT، جایزه نظام آموزشی کشور و … اشاره کرد.