وزیر نفت: کالاهای مورد استفاده در صنعت نفت بالاترین استاندارد را دارد

مراسم روز ملی کیفیت 95
داشتن نشان ملی استاندارد اولین گام کیفیت کالا است
آبان ۲۳, ۱۳۹۵
رئیس کمیته خارجی مجلس شورای اسلامی بر افزایش کیفیت تولیدات با هدف صادرات تأکید کرد
آبان ۲۳, ۱۳۹۵
نمایش همه

وزیر نفت: کالاهای مورد استفاده در صنعت نفت بالاترین استاندارد را دارد

وزیر نفت گفت: کالاهای مورد استفاده در صنعت نفت امروز بالاترین و سختگیرانه‎ترین استانداردها را دارند.
بیژن زنگنه، ( ۱۸ آبان ماه) در سیزدهمین دوره اعطای جایزه ملی کیفیت اظهار کرد: صنعت نفت بنا به طبیعت خود به معنای تولید، فرآورش، انتقال و توزیع انواع هیدروکربن‎ها و مواد نفتی است که می تواند برای آب، خاک و هوا آلایندگی ایجاد کند.
وی افزود: سر و کار داشتن با مواد سمی و همچنین کار در محیط پرخطر سبب شده است که موضوع کیفیت و رعایت استانداردها در صنعت نفت به موضوعی مهم بدل شود.
زنگنه ادامه داد: کیفیت و استاندارد ۲ موضوع جدانشدنی هستند به این معنا که در گام نخست ابتدا باید کیفیت در خدمات و سپس استانداردها به طور کامل رعایت شوند که این مهم در حوزه صنعت نفت برای سلامت مردم و کارکنان، ضروری است.
وزیر نفت تصریح کرد: حفظ سرمایه‎ها، ضرورت تداوم تامین انرژی و … مواردی هستند که به رعایت سختگیرانه استانداردها در صنعت نفت جلوه مهم بخشیده است.
وی به موضوع استانداردهای اختصاصی صنعت نفت در جهان اشاره کرد و گفت: استانداردهای اختصاصی جهانی صنعت نفت از سوی موسسه نفت آمریکا (API) که نهاد غیر دولتی و حرفه ای است امروز دقیق‎ترین و سختگیرانه‎ترین استانداردها را در این صنعت اعمال می کند به گونه ای که تنها صنعت هسته‎ای که ممکن است استانداردهای سختگیرانه تر از نفت داشته باشد.
توزیع بنزین یورو ۴ به ۳۰ میلیون لیتر نزدیک می شود
زنگنه به موضوع استاندارسازی فرآورده های نفتی در کشور اشاره کرد و افزود: فرآورده های نفتی که به بازار عرضه می شوند باید حداقل استاندارهای اجباری را داشته باشند تا از این مهم حفظ محیط زیست کشور حفظ و سلامت مردم تامین شود.
وزیر نفت با بیان این که مقدار توزیع بنزین یورو ۴ در ابتدای این دولت صفر بود، تصریح کرد: این رقم هم اکنون به ۲۸ میلیون لیتر در روز رسیده است و به‎زودی به روزانه ۳۰ میلیون لیتر می رسد که البته با وارد مدار شدن نخستین فاز پالایشگاه ستاره خلیج فارس تا پیش از پایان امسال توزیع بنزین یورو ۴ به ۴۰ میلیون لیتر در روز می رسد.
به گفته وی، در صورتی که سه فاز پالایشگاه ستاره خلیج فارس وارد مدار شود، تولید بنزین یورو ۴ از مرز ۶۵ میلیون لیتر در روز فراتر می رود.
زنگنه ادامه داد: توزیع گازوئیل یورو ۴ در ابتدای این دولت روزانه ۲ میلیون لیتر در روز بود که هم اکنون به حدود ۳۰ میلیون لیتر در روز رسیده، تحقق این هدف تولید کار بزرگ و پرهزینه ای بوده است.
همکاری ثمربخش وزارت نفت و سازمان ملی استاندارد ایران
وزیر نفت به موضوع استاندارسازی در کالاهای صنعت نفت اشاره کرد و گفت: هم اکنون کالاهای مورد استفاده در صنعت نفت از بالاترین و سختگیرانه ترین استانداردها برخوردارند، ما به دلیل تحریم‎ها و بی انضباطی، از رعایت استانداردها غافل بودیم در صورتی که رعایت استاندارد در صنعت نفت و یا هر صنعتی از امروز ارزش تلقی می شود.
وی با بیان این که برخی فکر می کنند حوادث اتفاق افتاده در صنعت نفت به اشتباه در طراحی‎ها مربوط است، اظهار کرد: طراحی‎ها اشتباه نیست؛ زیرا اگر حتی یک پیچ غیراستاندارد مورد استفاده قرار گیرد ممکن است سبب ترکیدگی لوله‎ها و تاسیسات شود و یا آتش سوزی و یا خسارت‎های بزرگی به بار آورد.
وزیر نفت عنوان کرد: ما هر لحظه با خطر روبرو هستیم. هر اشتباهی می تواند فاجعه‎ای ملی ایجاد کند که جان و مال مردم به خطر افتاده و یا حتی تولیدات ما و خدمت رسانی به مردم متوقف شود از این رو در رعایت استانداردها باید دقت و سختگیری لازم انجام شود.
زنگنه گفت: همکاری سازمان ملی استاندارد ایران و وزارت نفت تاکنون بسیار ثمر بخش بوده است؛ این موضوع باید ادامه یابد تا در سایه آن زندگی بهتری برای شهروندان ایجاد شود.
وزیر نفت تاکید کرد: باید به سمت عرضه کالا و خدمات با کیفیت گام برداریم.

img_7500

img_7439

سییزدهمین دوره جایزه ملی کیفیت

بیژن زنگنه