پیام وزیر آموزش و پرورش به چهاردهمین دوره جایزه ملی کیفیت

پیام وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به چهاردهمین دوره جایزه ملی کیفیت
آذر ۱۲, ۱۳۹۶
کیفیت کالا و رضایتمندی مشتری پخش در اخبار سیما(۳۰آبان ۹۶)
آذر ۱۲, ۱۳۹۶
نمایش همه

پیام وزیر آموزش و پرورش به چهاردهمین دوره جایزه ملی کیفیت

سید محمد بطحائی در پیام خود به چهاردهمین دوره جایزه ملی کیفیت اعلام کرد:

 

خدمت همه حضار محترم سلام عرض می کنم و از سازمان استاندارد بابت تشکیل این همایش و نگاه ویژه به آموزش و پروش تشکر می کنم. امروز توفیق حضور در این همایش با ارزش را به علت ماموریت اضطراری به استان کرمانشاه ندارم. با عرض تسلیت به هموطنان عزیز مصیبت دیده ، چند نکته در خصوص اهمیت کیفیت در آموزش و پرورش را بیان می نمایم.

 

– براساس یک نگاه عمیق میتوان اذعان داشت که ماموریت آموزش و پرورش که تربیت نسلی فکور ، مومن و کارآفرین است ، اساساً یک مقوله کیفی است.

– این ماموریت کیفی ، در کانون آموزش و پرورش یعنی مدرسه بروز و ظهور می کند.

– مدرسه در افق چشم انداز ۱۴۰۴ (براساس سند تحول) مدرسه است:

۱- یادگیرنده ، کمال جو و خواستار تعالی

۲- برنامه ریز، خود ارزیاب و پاسخگو نسبت به نظارت و ارزیابی بیرونی

۳- مشارکت جو و بهره مند از ظرفیت عوامل سهیم و موثر

– در راستای این چشم انداز و آرمان بلند و در جهت تحقق ماموریت و اهداف نظام تعلیم و تربیت ، استانداردسازی تمام مولفه ها و عوامل درون مدرسه(راهکار ۷-۲ و ۱-۷) و استقرار نظام ارزشیابی تضمین کیفیت و ایجاد نظام رتبه بندی مدارس و موسسات آموزش و پرورش به منظور شفاف سازی عملکرد و ارتقاء کیفیت (۴-۱۹ ، ۳-۱۹) به عنوان راهبردهای کلیدی در سند تحول مورد توجه قرار گرفته است.

– براساس این مستندات قانونی و تجربیات ملی و بین المللی در زمینه تعالی سازمانی، برنامه تعالی مدیریت مدرسه به عنوان یک برنامه راهبردی در وزارت آموزش و پرورش از سال ۹۳ کار خود را آغاز کرده است.

-بر اساس این برنامه ، برای همه فعالیت های مدرسه شاخص و استاندارد تهیه شد تا مدارس براساس این شاخص ها با خود ارزیابی و تدوین برنامه بهبود ،مسیر ارتقاء کیفیت فرایندهای مدرسه را مدیریت نمایند در عین حال زمینه ارزیابی بیرونی و مسیر دریافت گواهی کیفیت نیز فراهم آمد.

– در پایان سال تحصیلی ۱۳۹۵ ، سیزده هزار مدرسه مجری این برنامه بوده اند و در سال جاری مدارس مجری به حدود ۲۰ هزار مدرسه خواهد رسید. در عین حال همه مدیران متوسطه، آموزش های لازم را خواهند دید تا در سال آینده مجری این برنامه گردند.

– در ادامه این فعالیت ها با همکاری بسیار مطلوب سازمان استاندارد توانسته ایم شاخص های این برنامه را به مدل بومی سازمان استاندارد نزدیک کنیم تا در سال های آینده بتوانیم براساس این آموزش و ایجاد بانک ارزیابان مورد تائید سازمان استاندارد زمینه ارزیابی موثرتر مدارس را فراهم آوریم تا به طور مستمر زمینه ارتقاء کیفی مدارس را فراهم آوریم.

– توجه به ارتقاء کیفیت مدارس از جهت دیگری نیز حائز اهمیت می باشد زیرا ارتقاء کیفیت مدرسه زمینه ساز ارتقاء کیفیت جامعه در عرصه های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی خواهد بود. به همین جهت اسناد تحول تحقق اهداف آموزش و پرورش با کیفیت را در گرو مشارکت و همکاری همه عوامل سهیم و موثر در حوزه های مختلف می داند.

در پایان لازم می دانم از همه همکارانم در آموزش و پرورش بویژه معاونت متوسطه و ریاست محترم سازمان استاندارد و همکاران این سازمان تشکر نمایم.

 

سید محمد بطحائی

وزیر آموزش و پرورش

۳۰آبان۹۶