گزارش اختتامیه دوازدهمین دوره جایزه ملی کیفیت ایران

جایزه ملی کیفیت ایران
برگزاری مراسم روز ملی کیفیت و اختتامیه دوازدهمین دوره جایزه ملی کیفیت ایران
آبان ۱۹, ۱۳۹۴
جایزه ملی کیفیت ایران
نتایج ارزیابی
آبان ۱۹, ۱۳۹۴
نمایش همه

گزارش اختتامیه دوازدهمین دوره جایزه ملی کیفیت ایران

معاون اجرایی رئیس جمهور:ارتقای کیفیت کالا و خدمات در تولیدات داخلی تنها با نظام‌مند شدن فرآیند نظارت و کنترل در کشور محقق می‌شود.

وزیر صنعت،معدن و تجارت:به کیفیت عشق بورزیم و بدانیم کیفیت بخشی از زندگی است

معاون اجرایی رییس‌جمهوری از قوانین متناقص و موازی در کیفیت تولیدات داخلی خبرداد و ابراز امیدواری کرد تا با تشکیل کمیسیون مشترک مجلس و سازمان استاندارد، قانون سازمان استاندارد به شکل نظام‌مند تدوین و از قوانین متداخل جلوگیری شود. مراسم روز ملی کیفیت با حضور معاون اجرایی رییس‌جمهور، وزیر صنعت، معدن و تجارت، نمایندگان مجلس و رییس سازمان ملی استاندارد روز گذشته در سالن همایش‌های صداوسیما برگزار و از واحدهای برتر در زمینه کیفیت تجلیل شد. محمد شریعتمداری در مراسم بزرگداشت روز ملی کیفیت بر ضرورت نظارت و کنترل کیفی محصولات تولیدی تاکید کرد و گفت: ارتقای کیفیت کالا و خدمات تنها با نظام‌مند شدن فرآیند نظارت و کنترل محقق می‌شود. او با اشاره به اینکه ارتقای کیفیت تنها از طریق یک قانون نظام‌مند و یکپارچه محقق می‌شود افزود: در موضوعات مختلفی همچون بهره‌وری، کیفیت و استاندارد با قوانین موازی، متداخل و گاهی متناقص روبه‌رو هستیم که امیدواریم با تشکیل کمیسیون مشترک مجلس شورای اسلامی و سازمان استاندارد، قانون سازمان استاندارد به شکل نظام‌مند تدوین و از قوانین متداخل جلوگیری شود. شریعتمداری در ادامه اظهار کرد: با وجود همه تفاوت‌های مفهومی بر مسئله کیفیت، دست‌اندرکاران باید به بهبود مستمر کیفیت محصولات خود توجه جدی داشته باشند. به گفته او، برای رسیدن به جایگاه واقعی کیفیت همه ما در مراکز علمی، صنعتی و تولیدی باید به تولید محصولات کیفی توجه کرده و از روش‌های مختلف و تجربه‌های موفق برای ارتقای کیفی محصولات بهره ببریم. معاون اجرایی رییس‌جمهوری با تاکید بر اینکه بهبود مستمر کیفیت محصولات داخلی حاصل تلاش نخبگان جامعه است، افزود: ما هر روز شاهد ارتقای کیفیت محصولات تولیدی در بخش‌های مختلف اقتصادی هستیم. شریعتمداری ادامه داد: در برنامه‌ریزی‌های ارتقای کیفیت باید بیش از پیش به نتایج حاصل از آن توجه کنیم زیرا بهترین مقوله کیفیت، اخذ رضایتمندی مردم از یک کالا یا خدمات است. وی خاطرنشان کرد: بدون‌شک کسانی که در این عرصه انجام وظیفه می‌کنند باید به نتیجه‌گرایی ارتقای کیفیت توجه کنند تا همه بتوانیم به هدف خود در این زمینه برسیم. معاون اجرایی رییس‌جمهوری به اهمیت استفاده از علم مدیریت و تجربه‌های جهانی در این بخش اشاره کرد و گفت: در جهان همواره صاحبان علم و دانش توانستند کیفیت را در عمل اجرایی کنند. شریعتمداری یادآورشد: در این عرصه، افراد بسیاری در خلق مفاهیم پیشرو بودند و با ابتکار و خلاقیت‌های خود توانستند کیفیت را در همه عرصه‌ها به وجود آورند.
کیفیت را تنها انسان‌های کیفی می‌توانند محقق کنند
در ادامه این مراسم مهندس محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت، کیفیت را مترادف با تعالی انسان دانست که تنها انسان‌های کیفی می‌توانند آن را عرضه و سپس به همراهان خود ارائه کنند.
او با تبریک روز ملی «کیفیت» به تولیدکنندگان فکر و اندیشه و راه حل زندگی مطلوب بیان کرد: آنچه من با تکیه بر تجربه‌های خود می‌توانم عرضه کنم این است که کیفیت با تعالی انسان مترادف است.
نعمت‌زاده در ادامه با اشاره به ارتباط پدر خود با علامه امینی قبل از انقلاب اسلامی اظهار کرد: علامه امینی فردی کیفی بود که برای پیدا کردن یک منبع نسخه خطی به امریکا و هندوستان سفر کرد و سرانجام در نجف نسخه مورد نظر خود را یافت. وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه برای رسیدن به کیفیت باید خودمان تلاش کنیم افزود: ابتدا باید خود را کیفی کنیم، به کیفیت عشق بورزیم و بدانیم کیفیت بخشی از زندگی ماست. او همچنین تصریح کرد: دنبال کیفیت نباید در جای دیگری بگردیم، بلکه باید دانش خود را افزایش دهیم و اگر تجربه کافی نداریم از تجربه‌های دیگران استفاده کنیم.
کیفیت از استاندارد تفکیک شود
در ادامه این مراسم نیره پیروزبخت، رییس سازمان ملی استاندارد، مفهوم کیفیت و استاندارد را جدا از هم عنوان کرد و گفت: باید نگاه جداگانه‌ای به کیفیت و استاندارد شود. متاسفانه در کشور ما مفهوم کیفیت گم شده و بسیاری از افراد از بی‌کیفیتی در همه عرصه‌ها گله‌مند هستند. او با اشاره به مدل راهبردی کیفیت که از طرف سازمان ملی استاندارد و انجمن کیفیت ایران ارائه شده گفت: در این مدل به کیفیت محصول در کشور پرداخته می‌شود و این مدل در عرصه بین‌المللی معرفی شده است. در چند سال گذشته یکی از دغدغه‌های ما در کشور این بود که مفهوم کیفیت گم شده و متاسفانه به طور کامل به آن پرداخته نشده و همواره از بی‌کیفیتی‌ها در همه عرصه‌ها گله بسیار بوده است. رییس سازمان ملی استاندارد با تاکید بر اینکه افزایش کیفیت تنها وظیفه یک سازمان نیست افزود: باید تمامی سازمان‌ها به نحوی با یکدیگر تعامل داشته باشند که در زنجیره تولید، رضایتمندی مشتری را تامین کنند. پیروزبخت به سند راهبرد ملی کیفیت اشاره و اظهار کرد: یکی از اهدافی که در این سند دنبال می‌شود دوری از موازی‌کاری است.
او در ادامه صحبت‌های خود از تعدد قوانین در کشور گله کرد و گفت: بسیاری از قوانین نه تنها تسهیلاتی را برای کسب‌وکار ایجاد نمی‌کند بلکه مانعی نیز بر سر راه آن است. پیروزبخت، اعطای جایزه ملی ارزیابی کیفیت را مثبت مثبت دانست و گفت: ایجاد فضای رقابتی تشویق سازمان‌ها به ارزیابی خود و ایجاد فضای لازم برای انتقال تجربیات و همچنین افزایش میزان رضایتمندی مردم از ثمرات اعطای جایزه ملی ارزیابی کیفیت است.
ضرورت توجه به کیفیت در برنامه ششم توسعه
فرزین انتصاریان، رییس انجمن مدیریت کیفیت ایران در مراسم بزرگداشت روز ملی «کیفیت»، با اشاره به اینکه موضوع کیفیت در سطح رضایت محصولات و خدمات در کشور دچار مشکلات جدی است، گفت: باید در برنامه ششم توسعه به این موضوع حیاتی برای توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور توجه شود. او ادامه داد: در حوزه‌های مختلف ازجمله صنایع، خودرو، ساختمان، غذا، فرآورده‌های کشاورزی و آلودگی آب و هوای کشور مشکلات جدی در بخش کیفیت وجود دارد. به گفته انتصاریان، ناهماهنگی و ناهمسویی دستگاه‌های مسئول در سنجش و ارزیابی کیفی و نبود پایگاه متمرکز ثبت داده‌های کیفی موجب شده که برای تعامل با بازارهای جهانی به‌ویژه پیوستن به سازمان تجارت جهانی به دلیل پایین بودن سطح رقابت‌پذیری محصولات داخلی با کالاهای خارجی با مشکل مواجه شویم. او تصریح کرد: قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان که پس از گذشت ده‌ها سال انتظار در مهر ۸۸ به تصویب مجلس رسید، آنطور که باید اجرایی نشده است. مصرف‌کننده کالاهای معیوب و بی‌کیفیت را به حال خود رها کرده و موجب شده که تولیدکنندگان کالاهای بی‌کیفیت هیچ‌گونه مسئولیتی را در مقابل آن احساس نکنند. به گفته رییس انجمن مدیریت کیفیت ایران با توجه به این موارد ما در سطوح مختلف نیازمند راهبرد و برنامه‌ریزی‌های دقیق علمی برای بهبود کیفیت هستیم و در سطح کلان باید سازوکارهای زیربنایی در حوزه قوانین مرتبط با کیفیت و امور استانداردسازی تدوین شود و در بخش تولید باید در جهت بهبود فضای کسب‌وکار و افزایش رقابت‌پذیری قدم برداریم. انتصاریان ادامه داد: سازمان ملی استاندارد و انجمن مدیریت کیفیت ایران با پایش تحولات اقتصادی و اجتماعی کشور و هدف رفع موانع در راستای تحقق سیاست‌های کلی رهبر معظم انقلاب در نظام استانداردسازی کشور در روز ملی «کیفیت» به موضوع تدوین راهبرد ملی کیفیت پرداخته است. رییس انجمن مدیریت کیفیت ایران گفت: امیدواریم در برنامه ششم توسعه به این موضوع حیاتی برای توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور توجه شود. انتصاریان ادامه داد: کیفیت در همه ابعاد خود به یک صاحب نیاز دارد و باید سازوکاری برای آن تدوین و به زیرساخت‌های آن توجه شود. بنا بر این گزارش در مراسم روز ملی «کیفیت» فقط از ۲ واحد تولید که موفق به دریافت تندیس برنز شدند تجلیل شد و هیچ واحد تولیدی برای دریافت تندیس طلا و نقره معرفی نشد.

به اشتراک بگذارید:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter