گزارش سال ۸۶ پنجمین دوره جایزه ملی کیفیت ایران
آبان ۱۶, ۱۳۹۳
نتایج ارزیابی یازدهمین دوره جایزه ملی کیفیت ایران(سطح اهتمام به کیفیت)
آبان ۲۸, ۱۳۹۳
نمایش همه

گزارش سال ۸۹ هفتمین دوره جایزه ملی کیفیت ایران

خلاصه ای از مطالب ارائه شده توسط سخنرانان مراسم روز ملی کیفیت و اختتامیه هفتمین دوره جایزه ملی کیفیت ایران

– آقای دکتر مهدی غضنفری: خودرو سازان باید در قبال کیفیت محصولاتشان مسئول باشند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: مصرف کنندگان باید بهبود کیفیت خودرو را از تولید کننده بخواهند نه وزارتخانه زیرا این مجموعه مسئولیتی در قبال کیفیت تولیدات کارخانجات ندارد.
وی با اشاره به اجرای قانون ارتقای کیفیت خودرو از سال گذشته بیان کرد در این خصوص دو گزارش در ماه های سوم و پنجم امسال به مجلس ارائه شده و گزارش سوم نیز در مورد عملکرد شرکت ها در این بخش بزودی به مجلس ارائه می شود.

غضنفری ادامه داد: برای افزایش کیفیت باید فضای کسب و کار بهبود یابد که در این راستا نهضت کاهش قیمت تمام شده، مدیریت واردات، صادرات غیر نفتی و تولید صادراتی تعریف شده که بدون تحقق آنها دستیابی به کیفیت مناسب امکان پذیر نخواهدبود.

ایشان تصریح کردند دو موضوع لازمه افزایش کیفیت تولید است که یکی از آنها بهبود در مراحل تولید و دیگری محیط اقتصادی کشور و قوانین موجود است.

وی افزود باید دید آیا مشکل کیفیت محصولات ایرانی مربوط به کارخانه است و یا فضای کسب و کار، شاید فضای سیاسی بر اقتصاد کشور سایه انداخته و همین مساله باعث بی کیفیت شدن محصولات و یا عدم پیاده سازی مقررات کیفی شده باشد.وزیر صنعت با اشاره به وظیفه وزارت صنعت در بهبود فضای کسب و کار، تاکید کرد: بازار داخل و خارج باید به طور همزمان مورد توجه قرار گیرد و این امکان پذیر نیست که محصول با کیفیت بالا تنها برای صادرات تولید شود و توجهی به بازار داخلی نشود. زیرا تولید کننده‌ای که نمی تواند نیاز مصرف کننده داخلی را برطرف کند، قطعا در خارج از کشور نیز حرفی برای گفتن نخواهد داشت.

 

– آقای مهندس حسین هاشمی: تنها ۲۰ درصد از سهم صنعت از منابع هدفمندی یارانه ها محقق شده است.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: تنها ۲۰ درصد از سهم مجموع صنعت از منابع حاصل از هدفمندی یارانه ها تا کنون محقق شده است.

ایشان با اشاره به شاکی بودن بسیاری از تولید کنندگان از عدم تخصیص منابع حاصل از هدفمندی یارانه ها به بخش صنعت، اظهار داشت: وزیر صنعت، معدن و تجارت گزارش خود در این خصوص را به مجلس ارائه داده، ولی بیش از ۲۰ درصد سهم صنعت از درآمد حاصل از هدفمندی یارانه ها محقق نشده است.

وی سپس با تاکید بر پرداخت سهم صنایع از منابع حاصل از هدفمندی یارانه ها، افزود: باید توجه داشت آسیب این بخش برای کشور بسیار پر هزینه است.

هاشمی همچنین از ارسال گزارش هائی به کمیسیون صنایع مبنی بر انجام ثبت سفارش کالاهای فاقد کیفیت و استانداردهای لازم خبر داد و افزود: گفته شده بسیاری از این کالاها که کیفیت و استانداردهای لازم را ندارند تنها با اضافه شده تبصره هائی، ثبت سفارش می شوند که این امر خلاف قانون است و از وزارت صنعت می خواهیم با این موارد برخورد کند.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن خاطر نشان کرد ثبت سفارش کالا بدون رعایت مصادیق استاندارد و تائید نمونه و همچنین واردات کالائی که در کشور تولید می شود، خلاف قانون است.

 

 

– آقای مهندس نظام الدین برزگری: سبد مشتریان مهم تر از سبد محصولات است.

نتایج عملکرد رهبری و تعالی سازمان و بنگاه ها در مفاهیم ارزش کاربردی است؛ نظام الدین برزگری رئیس سازمان ملی استاندارد ایران، با بیان این مطلب در هشتمین دوره جایزه ملی کیفیت ایران، گفت: در بازار یابی نوین، تولید کنند گان به جای داشتن سبد محصولات باید به داشتن سبد مشتریان توجه نمایند.

وی افزود: سازمان ملی استاندارد ایران به عنوان یکی از دستگاه‌های حاکمیتی و نظارتی خدمتگزار در چرخه تولید، تامین و توزیع کالاهای مورد نیاز، صیانت از کیفیت محصول را در صدر وظایف خود قرار داده است.
برزگری با تشریح اهداف چشم انداز ۱۴۰۴ در بخش استاندارد اظهار داشت: بنابر اهداف تعیین شده هر کالا و خدمتی که ارائه خواهد شد حتما باید منطبق بر یک استاندارد باشد.
وی ادامه داد: توجه به مدیریت واردات و کنترل کالاهای خارجی را از برنامه های اساسی سازمان برشمرد و اضافه کرد: بر اساس راهبردهای چشم انداز ۱۴۰۴، تاکیدات مقام معظم رهبری و سیاست های کلی نظام، تسهیل امور صنعتگران و تولید گنندگان با کیفیت، تقویت نظام استاندارد سازی و مقابله با کالاهای بی کیفیت خارجی در صدر اهداف سازمان است.
وی با اشاره به لزوم وجود برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت برای رسیدن به قله های کیفیت کالا و خدمات تصریح کرد: در این زمینه وظیفه سازمان ها و دستگاه های قانونگذار و نظارتی این است که از تولید کنندگان حمایت کنند.

به گفته برزگری، یک مدیر و رهبر موفق می تواند از دل تهدیدها، فرصت های نابی را برای سازمان و بنگاه کسب کند و جایزه ملی کیفیت، نتایج عملکرد رهبری و تعالی سازمان و بنگاه در مفاهیم ارزش کاربردی است.

 

– آقای مهندس فرزین انتصاریان: قانون استاندارد سازی فعلی باید به طور کلی بررسی و بازنگری شود.

آقای مهندس انتصاریان؛ رئیس انجمن مدیریت کیفیت ایران در مراسم هشتمین دوره جایزه ملی کیفیت بیان داشتند که ارتقای کیفیت خود به خود اتفاق نمی افتد و یک نهضت یکپارچه را طلب می کند که فقط با برنامه ریزی و بر اساس یک راهبرد کلان و اجرای دقیق برنامه ها صورت می پذیرد.
وی با اشاره به ضرورت تدوین راهبرد توسعه کیفیت و ایمنی در کشور گفت: باید در یک مدل جامع راهبردی، ایجاد زیرساخت های لازم برای کنترل و ارتقای سطح کیفیت و ایمنی محصولات و خدمات تعریف و تدوین شود. تا ندانیم کیفیت یک علم است و باید این علم با استفاده از فنون بسیار آن در جریان تولید و عرضه محصول و خدمات تنیده شود، روزگارمان همین است.
انتصاریان بار دیگر با بیان اینکه کیفیت به خودی خود اتفاق نمی افتد، ادامه داد: توسعه کیفی زمانی اتفاق می افتد که تولید کنندگان محصول و خدمات بخواهند که کیفیت کالاهای خود را ارتقا دهند، و لازم است با استقرار سیستم ها، بکارگیری ابزارها و انطباق با استانداردهای پیشرو گام به گام سازمان را متحول نمایند.

مجری جایزه ملی کیفیت ایران خواستار تکمیل فرایند بازنگری و اصلاح نظام استاندارد سازی کشور شد و افزود: اینکه فقط تصور کنیم با تغییر جایگاه سازمان استاندارد می توان تحول جدی در نظام و فرایند استاندارد سازی ایجاد کرد صحیح نیست و باید در یک بررسی عمیق و با عزمی راسخ مشکلات زیر ساخت های نظام استانداردسازی را بر طرف کرد.

عضو کمیته فنی سازمان جهانی استاندارد، ادامه داد: لازم است چهار بخش سازمان ملی استاندارد ایران، هر یک به صورت یک مرکز مستقل مشابه یک سازمان غیر دولتی با دارا بودن استقلال مالی و اداری به دور از تداخلات و تعارضات در وظیفه آنها با یکدیگر و با دستگاه های اجرایی مسئول فعالیت های خود را آغاز و به اجرا درآورند.

انتصاریان با تاکید بر اینکه باید قانون استاندارد سازی فعلی به طور کلی بررسی و بازنگری شود و تمامی مواد و بندهای آن متناسب با رویکرد نوین اصلاح شود، خاطر نشان کرد: بازنگری یک قانون جامع هر سی سال یک بار اتفاق می افتد و حال که این امکان به دست آمده است باید از آن حداکثر استفاده را کرد و قانونی نوشت که برای سی سال دیگر قابل اجرا و مفید باشد.

 

– آقای دکتر بهادر کاظمی : باید انقلاب کیفیت در کشور رخ دهد.

معاون نظارت بر اجرای استاندارد و سیستم‌های کیفیت سازمان ملی استاندارد ایران در روز چهارشنبه در مراسم گرامیداشت هشتمین دوره جایزه ملی کیفیت بیان داشت: در حوزه صنعت زمانی می توان به توسعه دست یافت که تولیدات، صادرات محور باشد و در بحث صادرات، کیفیت حرف اول را بزند.

وی افزود: با توسعه فرهنگ استاندارد و کیفیت، این امر به مطالبه مردم تبدیل شده است و با اقدامات موثری که در حوزه معرفی اهمیت کیفیت و ترویج استاندارد انجام شده، جامعه از مرحله شناخت اهمیت استانداردها عبور کرده و صنعتگران به خوبی درک کرده اند که رعایت استانداردها و کیفیت کمک بزرگی در مسیر موفقیت محسوب می شود.

وی ادامه داد: در قانون برنامه پنجم توسعه مقرر شده است بخش های مختلف استاندارد سازی فعال شود و در چنین شرایطی منطقی نیست که سازمان استاندارد زیر مجموعه بخش صنعت باشد.

 

– آقای دکتر محمد مهدی هادوی: برگزاری مسابقات و جوایز در هر سطح و هر حوزه فرصت ها و تهدیدهایی به دنبال دارد.

ایشان با بیان اینکه فرصت ها و مزایای این جوایز در مناسبت های مختلف از سوی کارشناسان و دست اندرکاران مورد اشاره شده و می شود، ادامه داد: تهدیدهای مرتبط با این جوایز کمتر به بحث و بررسی گذاشته شده است و بدون شک توجه به تهدید نه تنها به تضعیف فرایند نمی انجامد، بلکه با تبدیل تهدید به فرصت، پایه ها و اصول جوایز محکم تر شده و مطمئن تر می توان به هدف رسید.
رییس کمیته ناظر ارزیابی جایزه یکی از تهدیدهای مهم جایزه را در مرحله قضاوت و داوری دانست و تصریح کرد: عدم رعایت اصول داوری و قضاوت نتایجی را به دنبال خواهد داشت که به طور حتم برگزار کنندگان جایزه را ناامید از ادامه کار خواهد کرد.

هادوی حساسیت قضاوت در موضوع کیفیت را چند برابر اعلام و خاطر نشان کرد: نمی توان با کیفیت که با زندگی روزمره مردم، اقتصاد ملی، حیات سازمان ها و البته غرور ملی گره خورده شوخی کرد. نمی توان با کیفیت که امروزه نقل مجالس کارشناسان، مدیران و عامه مردم است به سادگی برخورد کرد، داوری در این حوزه، شرایط خاص خود را می طلبد.